artykuły,  ciąża,  pilates,  taniec,  trening

Oddech i ciśnienie wewnętrzne, jak go używamy na co dzień i od święta.

Za każdym razem kiedy robisz wdech i wydech w twoim ciele jest ruch. Między innymi poruszają się narządy wewnętrzne za ruchem przepony z wdechem przesuwane są w dół ciała, a z wydechem w górę. Gdy nabieramy powietrza pojawia się w naszej klatce piersiowej ciśnienie, które nasze ciało może w różnych sytuacjach trudniejszych wykorzystać, albo po prostu, z wydechem nosem czy ustami usunąć.

Przeanalizujmy sobie najpierw co się dzieje poniżej i powyżej przepony. Gdy robimy wdech. nasze płuca nabierają powietrze rozszerzają się, przepona rozszerza nasze żebra, w klatce piersiowej robi się jakby więcej miejsca. Poniżej przepony w naszym brzuchu  rozszerzająca się przepona popycha narządy wewnętrzne w stronę krocza – robi się dla nich mało miejsca, brzuch musi się uwypuklić, żeby wszystko pomieścić a nasze krocze jest bardziej obciążone. Na wydechu przepona cofa się i pociąga z powrotem narządy ku górze, robiąc więcej miejsca w brzuchu i odciążając krocze. No i tak w kółko, podczas oddychania, przez całe życie:)

Chyba, że… ciało potrzebuje wykonać jakąś większą robotę. Kiedy kichamy, kaszlemy, ziewamy, wzdychamy, robimy siusiu i kupkę, odbywamy stosunek seksualny, orgazm…. Może coś jeszcze? Wtedy nasze ciało wykorzystuje bardzo intuicyjnie to ciśnienie, które wciąż mu zapewniamy oddychając. Do naszej przepony dołączają się inne mięśnie odpowiedzialne za daną akcję. I zaczyna się dziać! 😉

Polecam się zatrzymać uwagą w tych sytuacjach, podotykać się, poczuć co w ciele pracuje co się napina, które części ciała wykonują robotę, zrozumieć to gospodarowanie ciśnieniem wewnętrzym przez ciało.

 

Ściskam! J.

Personalny trener medyczny, instruktor pilates. Moją misją jest wspieranie w osiąganiu celów treningowych i terapeutycznych poprzez personalizowane plany i edukacje. Abyś poznał/a i zrozumiał/a swoje ciało oraz narzędzia, które umożliwią Ci samoregulację i auto-wsparcie. Kobietom w ciąży pomagam poznać zakamarki ciała, umysłu i ducha, które przyczyniają się do czerpania większej przyjemności i satysfakcji z porodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *