świadomość wporodzie
artykuły

Jak uczyć się oddechu do porodu?

W sytuacji pierwotnej zapomnisz co wiesz,ale nie stracisz tego co umiesz czuć!

Julia Łazicka

Po pierwsze poznaj swoje ciało.
Zacznij od obserwacji. Dzięki temu poznasz zwierzęcą siebie, swoje reakcje, mechanizmy działania. Będziesz miała możliwość świadomie przyjrzeć się mechanicznym reakcją na zdarzenie, sytuacje, emocje, które dzieją się w chwili obecnej. Wgląd w sytuacjach pierwotnych, instynktownych jest cenną umiejętnością w porodzie. Cały przebieg porodu jest zwierzęcym aktem, kierowanym przez korę starą naszego mózgu, odpowiedzialną za instynkty, emocje, motywacje. Nadmierne pobudzenie kory nowej może wręcz zakłócić przebieg porodu. Dlatego…

Zamiast uczyć się, poczuj!

Praktyka jest tutaj bardzo ważna. W sytuacji pierwotnej zapomnisz co wiesz, ale nie stracisz tego co umiesz czuć! Funkcjonowanie poprzez świadome czucie, pozwala na synchronizację a nawet update układu nerwowego. Dzięki temu nie chwili konfrontacji z zadaniem nie szukamy wiedzy w umyśle, tylko używamy ciała na zasadzie właściwej reakcji na impuls. Dodatkowo czucie pobudza w mózgu fale alfa, ja mówi Wikipedia: “impulsy elektromagnetyczne wytwarzane przez mózg człowieka(…). Występują u zrelaksowanej osoby w stanie czuwania i obrazują najkorzystniejszy stan mózgu do przyswajania wiedzy.” Również wiedzy na temat siebie.

No dobra, to co i jak obserwować?

1. oddech

2. emocje

3. zachowanie

4. potrzeby

Postaraj się zakodować w swojej świadomości, różne reakcje organizmu w różnych sytuacjach. Zastanów się w jaki sposób korelują ze sobą powyższe zmienne. Dzięki temu będziesz uczyła się swoich instynktownych reakcji. Będziesz też torowała do nich dostęp w swojej świadomości.

Zrozum swoje potrzeby.

Aby trafnie reagować na sygnały z ciała, musimy najpierw biegle je poznać. Jeśli te dwie składowe (poznanie i reagowanie) będą właściwie zsynchronizowane, będziesz mogła w konsekwencji realizować swoje podstawowe potrzeby. Mówiąc podstawowe, mam tutaj na myśli pierwotne, instynktowne.

Personalny trener medyczny, instruktor pilates. Moją misją jest wspieranie w osiąganiu celów treningowych i terapeutycznych poprzez personalizowane plany i edukacje. Abyś poznał/a i zrozumiał/a swoje ciało oraz narzędzia, które umożliwią Ci samoregulację i auto-wsparcie. Kobietom w ciąży pomagam poznać zakamarki ciała, umysłu i ducha, które przyczyniają się do czerpania większej przyjemności i satysfakcji z porodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *