artykuły,  ciąża,  pilates,  tango,  taniec,  trening

Balans czy równowaga?

Zastanawiałeś się kiedyś czym jest dla Ciebie balans i równowaga? Jaka jest różnica? Do czego chciałbyś w życiu dążyć i dlaczego? Z czym to się wiąże, czyli jakie są konsekwencje?

Chcę, żeby ten artykuł ostatecznie dotyczył naszego ciała, napięcia mięśniowego, czy mechanicznego ustawienia ciała w jakieś konkretnej pozycji. Jednak zacznę z innej strony.

Ostatnio usłyszałam takie porównanie: jest linijka, którą ktoś wygiął i jest przegięta na jedną stronę. Jeśli byśmy chcieli, żeby linijka znowu była prosta nie wystarczy odgiąć ja do pionu, bo ona znowu (być może trochę mniej, ale-) się odegnie. Musimy ją delikatnie odgiąć w przeciwną stronę i wtedy jest szansa, że w końcu się wyprostuje. O ile się nie złamie;) – więc należy być ostrożnym i czułym.

Myśl o linijce towarzyszy mi ostatnio w różnych sytuacjach życiowych i myślę sobie, że ma to sens! Wszędzie. Natura dąży do równowagi poprzez balans. I tak samo nasze ciała – one dążą do równowagi poprzez balans.

I tak na prawdę ta równowaga jest prawie nieosiągalna, bo nawet jak staniemy na jednej nodze i pozornie się nie ruszamy, to sam oddech wytrąca nas co chwilę powodując, że struktury w naszym ciele pracują, balansują. Czyli cały czas w ciele jest ruch, a jak jest ruch to jest balans i to jest dla naszego ciała dobre.

Czyli jeśli nas gdzieś boli ciało to oznacza, że po którejś stronie tej równoważni jest za duże obciążenie. Nasz układ nerwowy  z jakiś przyczyn generuje napięcie, bezruch i ból. Uniemożliwiając balans i tworząc kompensacje. Kształt naszego ciała zmienia się, bo tkanki dostosowują się do nowej sytuacji, szukają tego balansu gdzie indziej, ale teraz jest to już pozorny balans, czyli coś co umożliwia nam życie i przetrwanie, ale nie jest ergonomiczne dla naszego ciała. Póki nie jest znana i wyeliminowana przyczyna  ciężko jest przywrócić ten pierwotny balans – dla mnie on właśnie oznacza harmonię.

Personalny trener medyczny, instruktor pilates. Moją misją jest wspieranie w osiąganiu celów treningowych i terapeutycznych poprzez personalizowane plany i edukacje. Abyś poznał/a i zrozumiał/a swoje ciało oraz narzędzia, które umożliwią Ci samoregulację i auto-wsparcie. Kobietom w ciąży pomagam poznać zakamarki ciała, umysłu i ducha, które przyczyniają się do czerpania większej przyjemności i satysfakcji z porodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *